2009/2010

2009/2010
COPPA CEV FEMMINILE 2010

16th Final
Match Date / Time Opponents First Match Second Match Total Spectators
1-401 02.12.2009 / 20:00 FRA Rocheville LE CANNET 3 25 25 17 25 - 3 19 25 25 25
1-402 09.12.2009 / 20:00 NED SLIEDRECHT Sport 1 19 19 25 17 - 1 25 20 18 22
1-403 01.12.2009 / 18:00 POL Impel Gwardia WROCLAW 1 20 26 15 11 - 1 15 25 15 23
1-404 10.12.2009 / 18:30 AZE Rabita BAKU 3 25 24 25 25 - 3 25 23 25 25 
1-405 03.12.2009 / 18:00 AUT SVS Post SCHWECHAT 2 25 25 22 25 16 0 18 20 15 
1-406 08.12.2009 / 18:00 AZE Azerrail BAKU 3 21 27 25 21 18 3 25 25 25
1-407 01.12.2009 / 17:00 TUR Eczacibasi-Zentiva ISTANBUL 3 22 25 25 25 - 3 25 16 25 25
1-408 09.12.2009 / 20:00 NED PND VC WEERT 1 25 19 12 10 - 1 10 25 14 20 
1-409 03.12.2009 / 20:30 ITA Yamamay BUSTO ARSIZIO 3 25 25 25 - - 3 25 19 25 25
1-410 09.12.2009 / 18:00 CRO Volksbank VELIKA GORICA 0 14 18 17 - - 1 12 25 15 14 
1-411 01.12.2009 / 20:30 BEL VDK GENT Dames 3 25 22 25 23 15 3 10 25 19 25 15 
1-412 09.12.2009 / 18:30 UKR Severodonchanka SEVERODONEC 2 23 25 21 25 11 2 25 21 25 17
1-413 01.12.2009 / 19:00 CRO ZOK SPLIT 1700 2 25 23 20 25 12 1 25 9 15 14
1-414 08.12.2009 / 18:15 ROU Dinamo Romprest BUCURESTI 3 22 25 25 19 15 3 22 25 25 25
1-415 01.12.2009 / 18:00 GER SCHWERINER SC 3 30 25 25 - - 3 25 25 25
1-416 09.12.2009 / 20:00 SUI Kanti SCHAFFHAUSEN 0 28 23 17 - - 0 17 23
1-417 01.12.2009 / 18:00 POL PTPS PILA 3 25 25 15 19 15 3 25 15 17 25 15
1-418 09.12.2009 / 20:30 SUI Voléro ZÜRICH 2 20 23 25 25 10 2 20 25 25 21 11
1-419 02.12.2009 / 20:00 CYP AEL LIMASSOL 0 17 10 14 - - 0 21 16 16
1-420 08.12.2009 / 18:00 ROU Volei 2004 Tomis CONSTANTA 3 25 25 25 - - 3 25 25 25
1-421 02.12.2009 / 20:00 BEL Dauphines CHARLEROI 2 28 23 25 17 10 3 25 25 25
1-422 09.12.2009 / 19:30 SLO Nova KBM Branik MARIBOR 3 26 25 21 25 15 0 14 21 20
1-423 02.12.2009 / 18:00 GRE Panathinaikos ATHENS 1 16 25 23 20 - 0 16 20 14
1-424 08.12.2009 / 18:00 RUS Uralochka-NTMK EKATERINBURG 3 25 17 25 25 - 3 25 25 25
1-425 1./2./3. 12.2009 TUR Türk Telekom ANKARA 0 0 0 0 - - 0 0 0 0 - - 0 0 0
1-426 09.12.2009 / 00:00 SRB Dinamo PANCEVO 3 25 25 25 - - 3 25 25 25
The TURKISH Club has withdrawn from the European Cups 2009/2010
1-427 02.12.2009 / 18:30 AUT Sparkasse KLAGENFURT 1 15 14 28 21 - 3 25 25 13 25
1-428 08.12.2009 / 20:00 POR Clube Desportivo RIBEIRENSE 3 25 25 26 25 - 1 17 15 25 19
Match 1-427 & 1-428 - GOLDEN SET 12:15 Sparkasse KLAGENFURT (AUT) qualifies for the 8th Final.
1-429 03.12.2009 / 17:30 SRB Crvena Zvezda BEOGRAD 3 25 25 25 - - 3 25 25 25
1-430 09.12.2009 / 19:30 POR CS MADEIRA 0 10 11 5 - - 0 10 20 18
1-431 02.12.2009 / 20:00 FRA ISTRES Ouest Provence 0 18 20 16 - - 1 18 25 21 21
1-432 08.12.2009 / 18:00 ESP Valeriano Alles MENORCA 3 25 25 25 - - 3 25 23 25 25

8th Final
Match Date / Time Opponents First Match Second Match Total Spectators
2-401 06.01.2010 / 20:00 FRA Rocheville LE CANNET 3 25 21 25 25 - 0 22 21 18
2-402 14.01.2010 / 17:00 AZE Rabita BAKU 1 22 25 22 18 - 3 25 25 25
2-403 07.01.2010 / 18:00 AZE Azerrail BAKU 2 25 25 21 10 15 0 15 22 15
2-404 13.01.2010 / 17:00 TUR Eczacibasi-Zentiva ISTANBUL 3 23 23 25 25 17 3 25 25 25
2-405 06.01.2010 / 18:00 ITA Yamamay BUSTO ARSIZIO 3 23 25 25 25 - 3 25 23 25 27
2-406 13.01.2010 / 20:30 BEL VDK GENT Dames 1 25 16 16 17 - 1 17 25 17 25
2-407 06.01.2010 / 19:00 ROU Dinamo Romprest BUCURESTI 3 25 25 16 25 - 0 23 22 22
2-408 13.01.2010 / 19:00 GER SCHWERINER SC 1 23 15 25 17 - 3 25 25 25
2-409 06.01.2010 / 18:00 POL PTPS PILA 0 14 15 22 - - 0 19 10 17
2-410 13.01.2010 / 20:00 ROU Volei 2004 Tomis CONSTANTA 3 25 25 25
2-411 06.01.2010 / 20:00 BEL Dauphines CHARLEROI 1 19 25 19 19 - 0 13 13 13 
2-412 14.01.2010 / 18:00 RUS Uralochka-NTMK EKATERINBURG 3 25 23 25 25 - 3 25 25 25
2-413 05.01.2010 / 19:00 SRB Dinamo PANCEVO 3 21 28 25 25 - 3 25 25 25
2-414 14.01.2010 / 18:30 AUT Sparkasse KLAGENFURT 1 25 26 16 21 - 0 19 17 19
2-415 06.01.2010 / 17:30 SRB Crvena Zvezda BEOGRAD 3 25 25 25 - - 1 15 25 22 20
2-416 13.01.2010 / 20:30 ESP Valeriano Alles MENORCA 0 21 16 21 - - 3 25 18 25 25

4th Final
Match Date / Time Opponents First Match Second Match Total Spectators
3-401 18.02.2010 / 17:00 AZE Rabita BAKU 3 25 27 25 - - 1 23 17 25 21
3-402 24.02.2010 / 17:00 TUR Eczacibasi-Zentiva ISTANBUL 0 20 25 16 - - 3 25 25 21 25
3-403 18.02.2010 / 20:30 ITA Yamamay BUSTO ARSIZIO 3 25 21 25 17 15 3 17 25 26 25
3-404 24.02.2010 / 19:00 GER SCHWERINER SC 2 22 25 21 25 10 1 25 19 24 18
3-405 17.02.2010 / 20:00 ROU Volei 2004 Tomis CONSTANTA 1 24 25 25 21 - 1 17 20 29 21
3-406 25.02.2010 / 18:00 RUS Uralochka-NTMK EKATERINBURG 3 26 27 11 25 - 3 25 25 27 25
3-407 17.02.2010 / 18:30 SRB Dinamo PANCEVO 0 16 12 15 - - 0 20 12 14
3-408 23.02.2010 / 21:00 SRB Crvena Zvezda BEOGRAD 3 25 25 25 - - 3 25 25 25

FINAL FOUR a Baku (Azerbaigian):
Semifinali Sabato 20 Marzo 2010

Rabita Baku (AZE) - Yamamay Busto Arsizio 2-3 (15-25, 25-22, 21-25, 25-17, 12-15)
Rabita Baku: Avramovic 7, Tsvetanova 7, Doganjic 7, Tomasevic 14, Andrusenko, Starovic 23, Hurava, Yevsikova, Popovic (L), D'yachenko 14. N.e. Rasulova, Issayeva. All. Dragutin Balti.
Yamamay Busto Arsizio: Kovacova 1, De Luca 15, Turlea 27, Campanari 11, Havelkova 15, Borri (L), Crisanti 10, Valeriano, Kim, Ferreira 9. All. Carlo Parisi.
Arbitri: Sodja Harald (Aut) e Hodon Dusan (Svk).


Crvena Zvezda Belgrado (SRB) - Uralochka Ntmk Ekaterinburg (RUS) 3-2 (21-25, 25-18, 25-23, 29-31, 15-11)
Crvena Zvezda Belgrado: Ninkovic 17, Rakic 6, Zivkovic 7, Veljkovic 17, Bjelica 20, Blagojevic 12, Rosic. N.e. Medarevic, Kecman, Nesovic, Pusic, Stevanovic. All. Ratko Pavlicevic.
Uralochka-Ntmk Ekaterinburg: Estes 26, Sheshenina 3, Pasynkova (L), Filipova 15, Matiasovska 6, Beloborodova 12, Salina, Chervova 3, Chesnokova, Makovetskaya. All. Nicolai Karpol.
Arbitri: Gad Eizikovits (Isr) e Viktor Kozlovskyy (Ukr).

Finale 3°-4° Posto
Domenica 21 Marzo 2010, Domenica 21 Marzo 2010

Rabita Baku (AZE)- Uralochka-Ntmk Ekaterinburg (RUS) 3-1 (16-25, 25-12, 25-22, 25-16)
Rabita Baku: Avramovic, Tsvetanova 2, Doganjic 5, Tomasevic 3, Andrusenko, Starovic 20, Rasulova, Yevsikova 10, Popovic (L), D'yachenko 7, Coreira Do Nascimento 11. N.e. Hurava. All. Dragutin Balti.
Uralochka-Ntmk Ekaterinburg: Estes 10, Sheshenina 2, Pasynkova (L), Filipova 11, Matiasovska 5, Beloborodova 8, Salina 1, Chervova 4. N.e. Chesnokova, Beskova. All. Nicolai Karpol.
Arbitri: Viktor Kozlovskyy (Ukr) e Gad Eizikovits (Isr).
.
Finale 1°-1° Posto
Domenica 21 Marzo 2010, Domenica 21 Marzo 2010

Yamamay Busto Arsizio - Crvena Zvezda Belgrado (SRB) 3-1 (22-25, 25-22, 25-12, 25-22)
Yamamay Busto Arsizio: Fernandinha 1, Valeriano 5, Kim, Turlea 26, Kovacova 1, Decordi ne, Campanari 5, Borri (L), Crisanti 14, De Luca 4, Havelkova 27. All. Carlo Parisi.
Crvena Zvezda Belgrado: Medarevic, Kecman, Ninkovic 11, Rakic 5, Rosic (L), Zivkovic 7, Veljkovic 15, Bielica 13, Nesovic 3, Blagojevic 14. All. Ratko Pavlicevic.
Arbitri: Hodon Dusan (Svk) e Sodja Harald (Aut).

Sigla.com - Internet Partner