2009/2010

2009/2010
COPPA CEV 2010

16th Final
Match Date / Time Opponents First Match Second Match Total Spectators
1-101 02.12.2009 / 19:00 RUS Iskra ODINTSOVO 3 25 25 25 - - 3 25 25 25 -
1-102 10.12.2009 / 20:00 CYP Anorthosis FAMAGUSTA 0 18 18 16 - - 0 19 21 22 -

1-103 02.12.2009 / 18:30 RUS Fakel NOVY URENGOY 3 25 25 25 - - 3 25 25 25 
1-104 09.12.2009 / 19:00 SLO Salonit ANHOVO KANAL 0 13 16 10 - - 0 13 23 18
1-105 02.12.2009 / 20:15 ROU Tomis CONSTANTA 3 34 25 25 - - 0 17 16 25
1-106 08.12.2009 / 20:00 FRA MONTPELLIER Volley 0 32 22 15 - - 3 25 25 27
Match 1-105 & 1-106 - GOLDEN SET 17:15 MONTPELLIER Volley (FRA) qualifies for the 8th Final.

1-107 02.12.2009 / 19:00 POL Domex Tytan AZS CZESTOCHOWA 3 25 25 23 25 - 1 25 18 13 23
1-108 09.12.2009 / 19:30 GER Generali Haching UNTERHACHING 1 22 20 25 15 - 3 22 25 25 25
Match 1-107 & 1-108 - GOLDEN SET 12:15 Domex Tytan AZS CZESTOCHOWA (POL) qualifies for the 8th Final.

1-109 02.12.2009 / 19:00 GRE E.A. PATRON 3 25 25 25 - - 3 25 26 25
1-110 09.12.2009 / 18:30 FIN Perungan Pojat ROVANIEMI 0 20 19 21 - - 0 23 24 20
1-111 2./3. 12.2009 - No opponent 0 - - - - - 0 - - - - - 0 0 0
1-112 8./9./10. 12.2009 NED Dynamo APELDOORN 0 - - - - - 0 - - - - - 0 0 0

1-113 03.12.2009 / 20:15 AUT hotVolleys VIENNA 3 25 24 25 25 - 2 22 25 25 18 12
1-114 08.12.2009 / 18:00 HUN Diamant KAPOSVAR 1 15 26 23 14 - 3 25 19 17 25 15 

1-115 02.12.2009 / 19:00 GRE Iraklis THESSALONIKI 3 25 25 25 - - 1 19 23 25 10
1-116 09.12.2009 / 20:03 BEL Euphony ASSE-LENNIK 0 21 22 18 - - 3 25 25 20 25

1-117 02.12.2009 / 20:00 ESP Portol Palma MALLORCA 3 25 25 25 - - 3 25 25 25
1-118 09.12.2009 / 19:30 CRO MOK ZAGREB 0 0 0 0 - - 0 0 0 0 - - 0 0 0 more ...
The CROATIAN Club has withdrawn from the European Cups 2009/2010

1-119 02.12.2009 / 18:30 FIN Isku TAMPERE 1 18 22 26 23 - 0 16 19 21
1-120 10.12.2009 / 19:00 TUR Arkas IZMIR 3 25 25 24 25 - 3 25 25 25 

1-121 03.12.2009 / 20:00 SRB Crvena Zvezda BEOGRAD 3 25 26 25 - - 3 26 26 25 29 15
1-122 09.12.2009 / 20:30 BEL PNV Waasland KRUIBEKE 0 16 24 22 - - 2 28 24 11 31 10
1-123 03.12.2009 / 20:00 SLO Marchiol Vodi PRVACINA 1 22 25 15 23 - 0 19 15 23
1-124 10.12.2009 / 18:00 POL Zaksa KEDZIERZYN-KOZLE 3 25 22 25 25 - 3 25 25 25
1-125 02.12.2009 / 20:00 FRA TOURCOING Lille Métropole 3 25 25 25
1-126 09.12.2009 / 20:00 SUI LAUSANNE UC 0 16 15 15 - - 1 25 16 21 17

1-127 02.12.2009 / 18:00 ROU Dinamo BUCURESTI 1 20 25 19 17
1-128 09.12.2009 / 18:00 MNE Buducnost PODGORICA 3 25 21 25 25 

1-129 02.12.2009 / 18:00 CZE Dukla LIBEREC 0 19 18 14 - - 1 18 23 25 19 
1-130 10.12.2009 / 18:00 EST Selver TALLINN 3 25 25 25 - - 3 25 25 22 25

1-131 02.12.2009 / 19:00 SUI Volley AMRISWIL 0 22 15 21 - - 1 21 25 21 23
1-132 09.12.2009 / 20:30 ITA Bre Banca Lannutti CUNEO 3 25 25 25 - - 3 25 21 25 25

8th Final
Match Date / Time Opponents First Match Second Match Total Spectators
2-101 05.01.2010 / 18:00 RUS Iskra ODINTSOVO 3 25 25 25 25 - 3 25 25 25 
2-102 12.01.2010 / 18:30 RUS Fakel NOVY URENGOY 1 23 27 22 21 - 0 20 23 17

2-103 07.01.2010 / 20:00 FRA MONTPELLIER Volley 1 20 22 25 22 - 3 13 19 25 25 15 
2-104 14.01.2010 / 18:15 POL Domex Tytan AZS CZESTOCHOWA 3 25 25 16 25 - 2 25 25 18 23 13 
2-105 05.01.2010 / 20:00 GRE E.A. PATRON 3 25 25 25 - - 2 25 17 23 25 13 
2-106 13.01.2010 / 20:30 NED Dynamo APELDOORN 0 19 23 19 - - 3 22 25 25 20 15 

2-107 06.01.2010 / 20:15 AUT hotVolleys VIENNA 0 28 21 22 - - 0 16 23 23 
2-108 13.01.2010 / 19:00 GRE Iraklis THESSALONIKI 3 30 25 25 - - 3 25 25 25 

2-109 07.01.2010 / 20:30 ESP Portol Palma MALLORCA 1 28 23 23 23 - 0 14 18 22 
2-110 14.01.2010 / 19:00 TUR Arkas IZMIR 3 26 25 25 25 - 3 25 25 25 

2-111 06.01.2010 / 20:00 SRB Crvena Zvezda BEOGRAD 0 23 21 18 - - 0 20 16 18 
2-112 13.01.2010 / 18:00 POL Zaksa KEDZIERZYN-KOZLE 3 25 25 25 - - 3 25 25 25 

2-113 06.01.2010 / 20:00 FRA TOURCOING Lille Métropole 3 25 25 25 - - 3 25 29 25 25 
2-114 12.01.2010 / 18:00 MNE Buducnost PODGORICA 0 17 21 19 - - 1 22 31 23 19 

2-115 07.01.2010 / 18:00 EST Selver TALLINN 0 18 18 20 - - 1 25 21 27 16 
2-116 13.01.2010 / 19:00 ITA Bre Banca Lannutti CUNEO 3 25 25 25 - - 3 23 25 29 25 

4th Final
Match Date / Time Opponents First Match Second Match Total Spectators
3-101 28.01.2010 / 19:00 RUS Iskra ODINTSOVO 3 25 25 25 - - 3 25 23 26 25 
3-102 02.02.2010 / 19:00 POL Domex Tytan AZS CZESTOCHOWA 0 21 14 15 
3-103 27.01.2010 / 20:00 GRE E.A. PATRON 3 25 25 21 25 - 1 13 17 25 17 
3-104 03.02.2010 / 19:00 GRE Iraklis THESSALONIKI 1 23 19 25 14 - 3 25 25 22 25 
Match 3-103 & 3-104 - GOLDEN SET 11:15 E.A. PATRON (GRE) qualifies for the Challenge Round.

3-105 28.01.2010 / 19:00 TUR Arkas IZMIR 3 25 29 22 23 18 1 25 20 16 18
3-106 03.02.2010 / 18:00 POL Zaksa KEDZIERZYN-KOZLE 2 20 27 25 25 16 3 19 25 25 25 

3-107 27.01.2010 / 20:00 FRA TOURCOING Lille Métropole 1 25 26 23 27 - 0 23 19 20 
3-108 03.02.2010 / 19:00 ITA Bre Banca Lannutti CUNEO 3 27 24 25 29 - 3 25 25 25

Challenge Round
Match Date / Time Opponents First Match Second Match Total Spectators
4-101 25.02.2010 / 20:30 ITA CoprAtlantide PIACENZA 3 25 25 25 - - 1 25 18 19 22
4-102 03.03.2010 / 18:00 POL Zaksa KEDZIERZYN-KOZLE 0 18 21 14 - - 3 22 25 25 25 

4-103 24.02.2010 / 20:00 FRA TOURS VB 2 23 25 23 25 9 2 25 19 30 17 9 
4-104 03.03.2010 / 19:00 RUS Iskra ODINTSOVO 3 25 19 25 18 15 3 22 25 28 25 15 

4-105 24.02.2010 / 20:15 ESP CAI TERUEL 2 13 25 24 25 10 0 15 17 16
4-106 04.03.2010 / 19:00 ITA Bre Banca Lannutti CUNEO 3 25 16 26 23 15 3 25 25 25 

4-107 23.02.2010 / 20:30 BEL Noliko MAASEIK 3 25 25 16 25 - 1 25 17 25 23 
4-108 03.03.2010 / 20:00 GRE E.A. PATRON 1 18 18 25 20 - 3 20 25 27 25
Match 4-107 & 4-108 - GOLDEN SET 15:12 Noliko MAASEIK (BEL) qualifies for the Final Four.

Final Four - Lotto Arena, Maaseik (BEL)
SEMIFINALI - 27 marzo 2010

COPRATLANTIDE PIACENZA - BRE BANCA LANNUTTI CUNEO 0-3 (20-25, 22-25, 23-25)
COPRATLANTIDE PIACENZA: Rak 5, Meoni 1, Grassano, Boninfante, Sequeira 5, Zlatanov 11, Rinaldi (L), Oivanen, Urnaut 3, Bjelica 8, Pereira Bravo 14. Non entrati Boschi. All. Lorenzetti.
BRE BANCA LANNUTTI CUNEO: Nikolov 12, Wijsmans 16, Mastrangelo 3, Grbic 3, Fortunato 2, Henno (L), Peda, Parodi 9, Pieri, Bolla, Coscione, Dutto, Mulatero. Non entrati Jeroncic, Patriarca, Ariaudo, Nuti. All. Giuliani.
ARBITRI: Epaminondas Gerothodoros (Gre) e Ralph Barnstorf (Ger).
NOTE - durata set: 25', 26', 28'; tot: 79'.
Le cifre – Piacenza: battute sbagliate 19, ace 3, muri 6, errori 10, ricezione positiva 68% , perfetta 55%, attacco 45%; Cuneo: battute sbagliate 13, ace 5, muri 5, errori 8, ricezione positiva 42%, perfetta 25%, attacco 57% CoprAtlantide Piacenza: Battute errate 19, Ace 3. Bre Banca Lannutti CUNEO: Battute errate 13, Ace 5.

ISKRA ODINTSOVO (RUS) - NOLIKO MAASEIK (BEL) 3-1 (25-19, 25-17, 25-27, 25-20)
ISKRA ODINTSOVO: Kalinin 5, Mysin 2, Kruglov 17, Miranda, Kuleshov 1, Arkhipov, Ermakov (L), Schops 20, Egorchev 8, Spiridonov 8, Astashenkov 15, Makarov.
NOLIKO MAASEIK: Derkoningen (L), Klapwijk 25, Klinkenberg 1, Lopes 3, Maan 4, Schrijvers, Van Decraen 10, Van De Voorde 14, Van Harskamp 4, Van Walle 3. Non entrati Van Kerckhove, Viafara Mina.
ARBITRI: Ivaylo Ivanov (Bul) e Piotr Dudek (Pol).
NOTE - durata set: 23', 24', 30', 27'; tot: 104'. Iskra ODINTSOVO: Battute errate 10, Ace 6. Noliko MAASEIK: Battute errate 12, Ace 3.

FINALI- 28 marzo 2010

FINALE 3°-4° POSTO
COPRATLANTIDE PIACENZA - NOLIKO MAASEIK (BEL) 1-3 (20-25, 25-23, 16-25, 19-25)
COPRATLANTIDE PIACENZA: Boschi, Rak 11, Grassano 11, Boninfante 4, Sequeira 14, Zlatanov, Pereira Bravo, Rinaldi (L), Oivanen 8, Urnaut 14. Non entrati Bjelica. All. Lorenzetti.
NOLIKO MAASEIK: Viafara Mina 2, Lopes 8, Van Harskamp 2, Van Walle 22, Maan 1, Schrijvers, Derkoningen (L), Klinkenberg 7, Klapwijk 6, Van Decraen 7, Van De Voorde 11. Non entrati Van Kerckhove.
ARBITRI: Epaminondas Gerothodoros (Gre) e Ivaylo Ivanov (Bul).
NOTE - durata set: 24', 30', 27', 24'; tot: 105'. CoprAtlantide PIACENZA: Battute errate 22, Ace 1. Noliko MAASEIK: Battute errate 9, Ace 7.

FINALE 1°-2° POSTO

BRE BANCA LANNUTTI CUNEO - ISKRA ODINTSOVO (RUS) 3-1 (25-22, 21-25, 25-21, 26-24)
BRE BANCA LANNUTTI CUNEO: Nikolov 28, Wijsmans 19, Mastrangelo 12, Grbic 7, Fortunato 4, Henno (L), Peda, Parodi 10. Non entrati Jeroncic, Patriarca, Ariaudo, Nuti. All. Giuliani.
ISKRA ODINTSOVO: Kalinin 7, Mysin, Kruglov 3, Miranda, Kuleshov 8, Arkiphov, Ermakov (L), Schops 26, Egorchev 1, Spiridonov 4, Astashenkov 16, Makarov 1.
ARBITRI: Piotr Dudek (Pol) e Ralph Barmstorf (Ger).
NOTE - durata set: 25', 26', 27', 33'; tot: 111'. Bre Banca Lannutti CUNEO: Battute errate 14, Ace 8. Iskra ODINTSOVO: Battute errate 8, Ace 3.

I migliori della Coppa Cev maschile 2010:
MVP: Wout Wijsmans (Bre Banca Lannutti CUNEO)
Best Blocker: Simon Van de Voorde (Noliko MAASEIK)
Best Libero: Hubert Henno (Bre Banca Lannutti CUNEO)
Best Receiver: Bert Derkoningen (Noliko MAASEIK)
Best Scorer: Jochen Schöps (Iskra ODINTSOVO)
Best Server: Wout Wijsmans (Bre Banca Lannutti CUNEO)
Best Setter: Nikola Grbic (Bre Banca Lannutti CUNEO)
Best Spiker: Jochen Schöps (Iskra ODINTSOVO)

Sigla.com - Internet Partner